Ćwiczenia fizyczne na świeżym powietrzu, takie jak jazda na rowerze czy jogging, cieszą się niegasnącą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego ze względu na łatwy do nich dostęp a także przyjemność płynącą z kontaktu z naturą. Co jednak, gdy to powietrze nie jest jednak tak świeże? Mieszkańcy większych miast często doświadczają problemów związanych ze smogiem, które szczególnie uderzają w uprawiających ćwiczenia. Jak więc powinno się reagować na wysokie stężenie pyłów w powietrzu?

Odpowiedź jest prosta i krótka – nie ćwiczyć na zewnątrz podczas alarmów smogowych. Wysiłek fizyczny powoduje znaczne zwiększenie zużycia tlenu, a w efekcie przyjęcia szkodliwych substancji. W efekcie ćwiczenia fizyczne, choć wciąż odprężające, zaczynają być niemal równie groźne dla zdrowia jak nałogowe palenie papierosów. Potencjalne zagrożenia również są podobne, w tym rak układu oddechowego czy astma. Można również poważnie uszkodzić swoje serce. Wszystkie dotychczasowe badania (choć nieliczne z powodu ich potencjalnej szkodliwości) wykazują, że nie tylko eliminacja ćwiczeń, ale w miarę możliwości jakiegokolwiek wysiłku fizycznego jest jak najbardziej wskazana podczas wysokiego stężenia smogu w powietrzu.

O ile ćwiczenie w parkach czy w okolicach większych rzek czy zbiorników wodnych rzeczywiście ogranicza trochę ilość niebezpiecznych substancji we wdychanym powietrzu, wciąż przynosi to więcej strat dla zdrowia niż korzyści, szczególnie, że poziomy, od których zarządza się alarmy smogowe w Polsce są wysokie.

Od razu jako potencjalne rozwiązanie problemu nasuwają się maski przeciwpyłowe. O ile te z wyższej półki rzeczywiście są niezwykle skuteczne we filtracji powietrza i chronią organizm, jednak utrudniają też dostęp do większej ilości tlenu potrzebnej w bardziej wysiłkowych ćwiczeniach. Warto więc spróbować, czy dasz radę skutecznie odbyć swój standardowy trening w masce. Jeśli tak – smog przestaje być przeszkodą dla Twoich ćwiczeń.

We wszystkich innych wypadkach należy sprawdzać stężenie smogu. Istnienie stacji pomiarowych, których wyniki można bez trudu sprawdzić w internecie powoduje, że jest to dość łatwe zadanie. Jednak wciąż jest ich stosunkowo mało nawet w największych miastach, gdzie byłyby najbardziej potrzebne. Dlatego, jeśli ich wskazania są dość wysokie, ale nie na poziomie alarmowym, warto rozważyć ćwiczenia w domu lub na siłowni. W końcu nasze zdrowie jest najważniejsze.

Czy chcesz otrzymywać nasz cotygodniowy newsletter?
Zapisz sie teraz!

Imię:

Email: